جراحي زيبايي بيني

عمل جراحی بینی یکی از پنج عمل جراحی است که بیشتر از بقیه عمل ها بر روی افراد متقاضی انجام می شود. در طول درمان، یک جراح پلاستیک وضعیت غضروف و استخوان بینی را اصلاح می کند تا به این ترتیب ظاهر مورد نظر بیمار برای بینی خود را ایجاد نماید. برای زنان و مردانی که از اندازه و ظاهر بینی خود ناراضی هستند، عمل جراحی رینوپلاستی می تواند یک روش بی خطر، موثر و آزمون شده در طول زمان برای رفع مشکلات ظاهری بیمار باشد. هنگامی که این عمل جراحی توسط یک جراح با تجربه انجام می شود، نتایج آن می تواند منجر به بهبود توازن اجزای صورت و کمک به بیماران برای بازیابی اعتماد به نفس باشد. عمل جراحی رینوپلاستی همچنین می تواند برای اصلاح اشکالات ساختاری مانند بینی عقابی همچون مشکلات تنفسی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

افراد مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که از عمل جراحی برای تغییر شکل خود استفاده می کنند، از وضعیت ظاهری فعلی بینی خود ناراضی هستند و تمایل دارند تناسب بینی خود با سایر اجزای صورت را بهبود بخشند. درصد به نسبت کمتری از این افراد، بیمارانی هستند که با ناراحتی یا مشکلات تنفسی به خاطر نقص ساختاری یا آسیب دیدگی های قبلی ایجاد شده مواجه هستند. افراد مناسب برای انجام این عمل جراحی می بایست از سطح سلامت مناسب برخوردار بوده و درک صحیح از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی داشته باشند. عکس های عمل زیبایی بینی، قبل از درمان به بیمار نشان داده می شود. لازم است انتظارات بیمار درباره نتایج این درمان واقع بینانه باشد. یک فرد مناسب برای عمل جراحی زیبایی تغییر شکل بینی می تواند دارای شرایط زیر باشد:
بینی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک به نظر خود در مقایسه با سایر اجزای صورت داشته باشند.
بر روی پل بینی خود قوز داشته باشند.
یک بینی پهن داشته باشند.
سر بینی آنها افتادگی داشته، رو به جلو باشد، یا بیش از حد بزرگ به نظر برسد.
نوک بینی پیازی داشته باشند.
سوراخ های بینی آنها بیش از حد بزرگ بوده یا جمع شده باشد.
دچار مشکل انحراف بینی یا عدم قرارگیری بینی در وسط صورت باشند.
به خاطر آسیب دیدگی دچار عدم تقارن ظاهری بینی شده باشند.
به خاطر مشکلات مربوط به ساختار داخلی بینی مشکلات تنفسی همچون انحراف تیغه یا سایر مشکلات مربوط به آن داشته باشند.

تکنیک های رینوپلاستی

صرف نظر از نوع رینوپلاستی مورد نیاز یک بیمار، پزشک یک یا دو مورد از تکنیک های اصلی زیر را برای اصلاح مشکل مورد استفاده قرار می دهد:
رینوپلاستی بسته: این تکنیک جراحی به دلیل اینکه تمام شکاف ها در داخل بینی ایجاد می شود و نیازی به ایجاد شکاف در ناحیه خارجی بینی نیست، معمولاً نسبت به تکنیک های دیگر برتری دارد. در این حالت با وجودی که شکاف ها پنهان هستند، جراح می تواند به اکثر بخش های بینی دسترسی داشته و بسیاری از مشکلات زیبایی و ساختاری آن را اصلاح نماید.
رینوپلاستی باز: رینوپلاستی باز به جراح دسترسی بهتر به غضروف و استخوان بینی می دهد، اما با استفاده از این روش، مقداری جای زخم بر روی بینی بیمار باقی می ماند. در این حالت با ایجاد شکاف در انتهای تیغه میانی بینی (ناحیه بین دو حفره بینی) پزشک می تواند پوست سر بینی را بر داشته و غضروف آن را اصلاح نماید. پس از بهبود، از شکاف ایجاد شده علائم بسیار محدود بر روی پوست باقی می ماند که در اکثر مواقع در زیر ناحیه بینی پنهان می شود.

انواع جراحی های پلاستیک بینی

انواع جراحی های پلاستیک بینی که بر روی بیماران انجام می شود به شرح زیر هستند:
اصلاح شکل نوک بینی: سر بینی دقیقاً در انتهای بینی قرار می گیرد و در برخی افراد یک طرف بینی متفاوت از طرف دیگر آن می باشد. برای مثال یک طرف سر بینی می تواند بزرگتر، کوچکتر، بالاتر، پایین تر یا دارای کمی انحراف نسبت به سمت دیگر باشد. به هر حال جراح می تواند با دستکاری وضعیت غضروف زیر سر بینی یک ظاهر متقارن برای هر دو طرف آن ایجاد نماید.
اصلاح انحراف بینی: انحراف بینی زمانی ایجاد می شود که استخوان ها و یا تیغه بینی در یک چهارم خط میانی صورت قرار نداشته باشد. در نتیجه این شرایط، بینی بیمار از نظر ظاهری به یک طرف کشیده خواهد شد. در اکثر مواقع، انحراف بینی یک مشکل ارثی است، هر چند این شرایط می تواند در نتیجه یک آسیب دیدگی نیز ایجاد شود. به هر حال جراحی می تواند با دستکاری استخوان ها و تیغه بینی، ظاهر آن را بطور دائمی صاف کرده و انحراف بینی را از بین ببرد.
بینی فرو رفته: گاهی اوقات بینی بعضی افراد دارای فرو رفتگی بر روی قسمت پل بینی است که در اصطلاح به این مشکل بینی فرو رفته گفته می شود. معمولاً این مشکل با دستکاری غضروف بینی یا استفاده از یک ایپلمت یا پروتز درمان می شود. نتایج حاصل از این درمان می تواند یک بینی صاف ، مسطح و یکنواخت در قسمت پل بینی برای فرد به همراه داشته باشد.
جراح بینی گوشتی: بعضی افراد احساس می کنند ظاهر بینی آنها از روبرو مناسب است و حتی ممکن است از پهلو نیز مناسب باشد، اما آنچه این افراد نسبت به آنها ناراضی هستند، ضخامت بینی و حجیم بودن آن است و به همین خاطر این افراد تمایل به نازک کردن بینی خود دارند. به هر حال، اگر بینی فرد به خاطر ساختار استخوانی زیر آن پهن باشد، جراح پلاستیک معمولاً می تواند کاهش چشمگیر در عرض بینی بیمار ایجاد نموده و به این ترتیب ظاهر بینی را با توجه به خواست فرد اصلاح نماید.
کوچک کردن بینی: در صورتی که بینی شما بطور واضح برای صورتتان بسیار بزرگ است، می توان از روش جراحی رینوپلاستی برای کاهش اندازه بینی استفاده کرد. اکثر بینی های بزرگ دارای ساختار استخوانی هستند که تغییر شکل آن به سادگی امکان پذیر است.
بینی کوچک: همه افراد به دنبال داشتن بینی کوچکتر نیستند. برای مثال، اگر بینی فرد به خاطر تصادف آسیب دیده و پل روی آن تخریب شده است، یا اگر در حالت عادی بینی فرد کوچک است، از عمل جراحی رینوپلاستی می توان برای افزایش اندازه بینی و ایجاد نتایج مورد انتظار بیمار استفاده کرد. برای بالا آوردن پل بینی، جراح پلاستیک یکی از دو روش زیر را مورد استفاده قرار می دهد: روش اول شامل گرفتن غضروف از بینی، گوش یا دنده ها و استفاده آن برای تغییر شکل بینی می باشد. در روش دوم از ایمپلنت یا پروتز ساخته شده از سیلیکون یا سایر مواد مشابه استخوان برای ایجاد تغییرات ظاهری در بینی بیمار استفاده می شود.
رفع قوز بینی: برآمدگی یا قوز بینی می تواند در نتیجه آسیب دیدگی یا به خاطر مسائل ژنتیک ایجاد شود، اما مسائل ژنتیک رایج ترین دلیل ایجاد قوز بینی است. قوز بینی می تواند برای همه انواع و ظاهرهای مختلف بینی ایجاد شود. اما اگر شما دارای مشکلات خاص در این رابطه هستید، جراح می تواند به سادگی قوز بینی شما را با دستکاری غضروف زیر پل بینی اصلاح کرده و ظاهر بینی شما را صاف نماید.
سر بینی بزرگ: سر بینی بزرگ معمولاً ظاهر پیازی دارد و باعث می شود انتهای بینی گرد تر از حالت عادی یا چاق به نظر برسد. جراح می تواند با دستکاری سر بینی در غضروف زیر آن تغییر ایجاد کرده و ظاهر آن را اصلاح نماید.

عمل جراحی


به خاطر اینکه امروزه بسیار از انواع مختلف جراحی بینی با اهداف مختلف برای درمان افراد استفاده می شود، این روش جراحی بطور گسترده بستگی خاص به ویژگی های درمانی هر فرد دارد. به هر حال، در این رابطه اقدامات خاص برای همه انواع عمل جراحی تغییر شکل بینی می بایست انجام شود.

بی هوشی


پزشک عمل جراحی زیبایی بینی را با یکی از دو روش زیر انجام می دهد:
بی هوشی عمومی: که با استفاده از ماسک یا تزریق انجام می شود و بیمار را در حالت کاملاً خواب فرو می برد. بی حسی از طریق تزریق به داخل رگ بیمار: در این حالت پزشک صورت بیمار را به صورت موضعی با تزریق مواد آرام بخش قوی به داخل رگ بی حس می کند. به این ترتیب بیمار در حالت نیمه خواب فرو می رود و چیز زیادی از عمل جراحی پس از بر طرف شدن تاثیر داروی بی حسی به خاطر نخواهد آورد. برای انتخاب روش بی هوشی مناسب برای عمل جراحی بینی پزشک با بیمار از نزدیک صحبت خواهد کرد.

فرآیند عمل جراحی


پس از تاثیر گذاری داروی بی حسی، جراح شکاف های کوچک در داخل سوراخ های بینی یا در پایه تیغه بینی ایجاد می کند. به این ترتیب جراح می تواند با دقت پوست بینی را برداشته و به استخوان و غضروف آن دسترسی پیدا کند. سپس بافت مورد نیاز را برداشته یا از پیوند بافت در صورت نیاز استفاده کند. معمولاً، پزشک از روش های محافظه کارانه برای تاثیر ناشی از عمل جراحی بر بافت های اطراف محل درمان استفاده کرده و سعی می کند با استفاده از روش های مناسب ظاهر مورد نظر بیمار را ایجاد کند. هنگامی که فرآیند تغییر شکل بینی کامل شد، پزشک پوست برداشته شده بینی را به محل اولیه باز گردانده و ظاهر جدید بینی را ایجاد می نماید. در نهایت شکاف های ایجاد شده بسته می شوند.

بستن بینی


در روزهای اول پس از عمل جراحی بینی، مهم است که از تغییرات ایجاد شده در بافت بینی حفاظت شود. پس از بستن شکاف های ایجاد شده در طول عمل جراحی، جراح از یک اسپلینت به منظور کمک به حفظ ظاهر جدید بینی استفاده می کند. در بعضی موارد، پزشک همچنین از قطعه های گاز استریل یا بانداژ مخصوص در داخل منافذ بینی استفاده می کند. به این ترتیب می توان خون ریزی بیمار را کاهش داده و تیغه بینی را در محل جدید تثبیت کرد. به هر حال استفاده از گاز استریل می تواند مقداری ناراحتی برای بیمار ایجاد کند. معمولاً گاز بینی در طول چند روز پس از عمل جراحی زیبایی بینی خارج می شود و در صورت نیاز از چسب مخصوص برای حفظ نتایج عمل جراحی استفاده می گردد.

 
 
گفتگوي آنلاين در واتساپ
ارسال پيام