جراحي پروتز سینه

عمل پروتز سینه یا ایمپلنت سینه، یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین جراحی‌های زیبایی بدن در خانم‌ها است. سینه‌های بزرگ و خوش فرم، به افزایش حس اعتماد به نفس و حس جذابیت زنانگی در خانم‌ها کمک می‌کند. گاهی بر اثر برخی عوامل، سینه‌ها حالت طبیعی و زیبایی خود را از دست می‌دهند، دچار افتادگی یا عدم تقارن می‌شوند و یا به طور طبیعی کوچک هستند. در چنین شرایطی، عمل پروتز سینه، بهترین و سریع‌ترین راه حل است. در گذشته مشکلاتی پس از گذاشتن پروتز در سینه‌ها ایجاد می‌شد، از جمله پاره شدن کیسه پروتز و خارج شدن مایع درون آن. همچنین بروز فیبروز یا بافت‌های سفت درون سینه و ایجاد درد و بدفرمی، از دیگر عوارض این جراحی بود. اما امروز به کمک ایمپلنت‌های جدید و تکنیک‌های مناسب جراحی، این عوارض به حداقل ممکن رسیده است.

عمل پروتز سینه چه ضرورتی دارد؟

پروتز سینه یک ماده سیلیکونی نرم و انعطاف‌پذیر شبیه به بافت طبیعی سینه خانم‌ها است. این ایمپلنت در شکل‌های مختلفی مانند دایره‌ای یا اشکی وجود دارد که بسته به فرم سینه‌های هر فرد و انتظاری که از نتیجه عمل پروتز سینه دارند، شکل مناسب پروتز انتخاب می‌شود. با ایجاد یک برش کوچک در پوست سینه می‌توان پروتز را درون سینه قرار داد تا شکل سینه تغییر پیدا کند. بر اساس پژوهش‌های آماری در زمینه جراحی‌های زیبایی، سینه‌های خوش‌فرم یکی از مهم‌ترین عوامل اعتماد به نفس در خانم‌ها است. حس زنانگی و جذابیت در خانم‌ها با داشتن سینه‌های برجسته و طبیعی، در ارتباط می‌باشد. عوامل بسیاری ممکن است خانم‌ها را از داشتن سینه‌های مورد پسندشان محروم کند:
در برخی خانم‌ها، سینه‌ها به‌طور طبیعی کوچک است. البته باید سن آنها از ۱۸ سال گذشته باشد تا این مسئله کاملا مشخص شود.
پس از بارداری و شیردهی، ممکن است سینه‌ها حالت افتاده پیدا کند و فرم طبیعی خود را از دست بدهد.
در خانم‌هایی که اضافه وزن داشته‌اند اما با کمک ورزش یا عمل‌های جراحی، یک کاهش وزن شدید را تجربه کرده‌اند، سینه‌ها نیز بافت چربی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود.
همچنین خانم‌هایی که دچار بیماری سرطان سینه می‌شوند نیز ممکن است مجبور به برداشتن تمام یا بخشی از سینه‌های خود شوند.

در تمام این موارد، می‌توان از عمل پروتز سینه به عنوان یک راه حل مناسب برای ایجاد سینه‌های بزرگ و خوش فرم استفاده کرد. به طور کلی جراحی پروتز سینه یا کار گذاشتن ایمپلنت در سینه، یک جراحی زیبایی غیر تهاجمی است که چند هدف اصلی را دنبال می‌کند:

افزایش حجم سینه
تغییر در اندازه یا شکل سینه
ایجاد تقارن در سینه‌های نامتقارن
بازسازی سینه، به‌ویژه پس از جراحی سرطان
پروتزهای سینه بسته به جنس و کیفیت، در برخی نمونه‌ها بین ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. همچنین برخی نمونه‌های با کیفیت‌تر حدود ۲۰ سال ماندگاری دارند و یا مادام‌العمر هستند. البته میزان تحرک فرد نیز در عمر پروتزها موثر است. برای مثال در خانم‌های ورزشکار که سینه با تکان‌های زیادی روبرو است، عمر پروتزها کاهش می‌یابد. بهتر است هر ۱۰ سال، معاینه سینه‌ها توسط جراح انجام شود تا اگر پروتزها نیاز به تعویض داشتند، متوجه شوید.

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن ایمپلنت‌های سیلیکونی، نخست باید یک برش در پوست ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:
برش در زیر هاله نوک سینه
برش در زیر سینه
برش در زیر بغل
برش در بالای شکم
پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد. در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود. از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد. همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.
سایز سینه‌ها پس از انجام عمل پروتز سینه، بسته به توافقی که فرد با جراح خود انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. البته بهتر است توجه شود که همیشه در جراحی‌های زیبایی، استانداردهای زیبایی‌شناسی باید رعایت شود. جراح با توجه به این معیارهای علم زیبایی‌شناسی، فرم و اندازه نهایی سینه را پیشنهاد می‌کند. برای مثال معمولا بهتر است اندازه دور سینه با دور باسن هماهنگ باشد تا ظاهر و فرم بدم فرد، زیبا و خوشایند گردد. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، شیردهی است. بهتر است جراحی‌های زیبایی سینه پس از آخرین بارداری یا شیردهی انجام شود. اما پروتز سینه به بافت‌های خونی و مجاری سینه آسیبی نمی‌رساند. در نتیجه یک سال پس از عمل پروتز سینه نیز می‌توان دوباره بارداری و شیر دادن را شروع کرد.

روش‌های انجام عمل پروتز سینه

کاشت پروتز در ناحیه پستان، روش‌های مختلفی دارد که براساس شرایط و فرم بدنی مراجعه‌کننده، توسط پزشک مشخص می‌شود. در ادامه، به بررسی روش‌های انجام عمل پروتز سینه می‌پردازیم.

پروتز سینه روی عضله

در روش پروتز سینه روی عضله، پروتز سینه، بر روی ماهیچه یا عضله سینه قرار می‌گیرد و پزشک، در واقع، محلی مناسب در پشت بافت غده‌ای پستان را، برای جای‌دهی پروتز سینه، انتخاب می‌کند. در این روش، در صورت حرکت بازوها، پروتز در ناحیه سینه جا‌به‌جا نمی‌شود.

پروتز سینه زیر عضله

پروتز سینه، ایمپلنتی اضافی و غیرطبیعی است که برای خوش‌فرم کردن سینه، در این ناحیه قرار می‌گیرد. معمولاً، برای جلوگیری از مشخص شدن حالات غیرطبیعی پروتز سینه، آن را زیر عضلات این ناحیه قرار‌ می‌دهند. با قرارگیری پروتز زیر ماهیچه پستان‌ها، شکل و فرم غیرطبیعی آن، در کم‌ترین حد خود قرار می‌گیرد. در این روش، با جا‌به‌جایی بازوها، امکان حرکت پروتز سینه وجود دارد.

انواع پروتز سینه از نظر جنس چیست؟

زمانی که تصمیم به انجام عمل پروتز سینه می‌گیرید، لازم است نوع پروتز سینه را انتخاب کنید. اطلاع از ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر یک از انواع پروتزهای سینه، کمک زیادی به انتخاب صحیح شما می‌کند. برای عمل بزرگ کردن سینه، لازم است در انتخاب نوع پروتز، دقت کنید تا نتیجه عمل رضایت‌بخش باشد. در ادامه به معرفی انواع پروتز سینه می‌پردازیم.

پروتزهای سالینی یا آب نمکی

پروتزهای سالینی یا آب نمکی، یکی از انواع پروتزهای سینه هستند که برای کاشت سینه استفاده می‌شوند. این پروتزها، با آب نمک استریل‌شده پر شده‌اند. این نوع از پروتز سینه، معمولاً در عمل پروتز سینه برای افراد بالای ۱۸ سال استفاده می‌شود. شکل و فرم پروتزهای سالینی یا آب نمکی، زیاد طبیعی نیست و به‌دلیل عدم انعطاف‌پذیری آن، ظاهر مصنوعی، برای سینه ایجاد می‌کند. این نوع پروتزها معمولاً در صورت بروز حوادث و تحمیل فشار زیاد به سینه، پاره می‌شوند و آب نمک آن، توسط بدن جذب می‌گردد. دقت داشته‌باشید که پروتز سالینی، برای کاشت سینه نیازمند ایجاد برش بزرگ‌تری است.

پروتزهای سیلیکونی

نسل جدید و فوق‌العاده پرطرفدار پروتزهای سینه، پروتزهای سیلیکونی هستند. این نوع پروتزها، شباهت بسیار زیادی به بافت سینه خانم‌ها دارند. حالت انعطاف‌پذیر آن‌ها، باعث ایجادجلوه طبیعی پروتزهای سیلیکونی می‌شود. این نوع پروتز، برای کاشت سینه، بسیار مناسب است؛ زیرا برش کم‌تری برای قرار دادن آن، در حین عمل پروتز سینه، نیاز است. عمل بزرگ کردن سینه با این نوع پروتزها، نتیجه زیباتری به‌دنبال دارد. پروتزهای سیلیکونی، بسیار مقاوم‌تر از پروتزهای سالینی هستند، اما در صورت آسیب و پاره‌شدن، حالتی دفرم، برای سینه ایجاد می‌کنند. در چنین شرایطی تعویض پروتز یکی از بهترین راه‌های ممکن است.

پروتزهای ثابت

پس از پروتزهای سیلیکونی، پروتزهای ثابت یا Gummy Bear وارد عرصه کاشت سینه شد. این نوع پروتز، ویژگی فوق‌العاده‌ای دارد که هزینه گران‌قیمت آن‌را توجیه می‌کند. پروتزهای ثابت، در صورتی‌که تحت فشار قرار گرفته و پاره شوند، حالت دفرم به سینه نخواهند داد. این پروتزها دارای شکل هستند و مانند پروتزهای سیلیکونی و سالینی، فرم گرد و اشکی ندارند. در این نوع پروتزها معمولاً، ابعاد پروتز سینه بزرگ‌تر است و تراکم سیلیکون در آن بیشتر است. به‌همین‌دلیل برای کاشت پروتزهای ثابت، نیاز به ایجاد برش بیشتری در سینه وجود دارد.

انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری چیست؟

همان‌طور که شکل و فرم سینه در خانم‌ها متفاوت است، پروتزهای سینه نیز شکل و فرم مختلفی دارند. این پروتزها معمولاً بر اساس نوع نیاز فرد، تشخصیص پزشک و آناتومی بدن فرد انتخاب می‌شوند. در ادامه، انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری را بررسی خواهیم کرد:

پروتزهای سینه با شکل گرد

این نوع پروتز، مناسب افرادی است که علاقمند به داشتن، سینه‌های گرد و برجسته هستند. در این نوع پروتز سینه که استفاده از آن، در عمل بزرگ کردن سینه رایج است، حالتی خوش‌فرم برای سینه‌ها ایجاد می‌شود. نام لاتین این نوع پروتز Round است.

پروتزهای سینه آناتومیکال یا اشکی

یکی از طبیعی‌ترین نوع پروتز سینه که در جراحی پروتز سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروتزهای اشکی است. در این نوع پروتز، به‌دلیل شکل و فرم طبیعی، موارد استفاده، بسیار گسترده است. معمولاً، خانم‌هایی که دچار عدم تقارن سینه، کوچک بودن سینه به میزان بسیار زیاد و همچنین خانم‌هایی که فرم سینه مطلوبی ندارند، می‌توانند برای اصلاح فرم سینه یا انجام عمل بزرگ کردن سینه، از این پروتزها استفاده کنند.

نکاتی که پیش از عمل پروتز سینه باید رعایت شود

جراحی پروتز سینه، با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. بهتر است پیش از عمل، اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، با جراح خود مشورت کنید. مصرف دخانیات و الکل یک ماه پیش از جراحی ممنوع است. همچنین یک تا دو هفته پیش از جراحی باید مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین، قطع شود. شب قبل از جراحی حمام کنید. صبح جراحی ناشتا باشید. کارت شناسایی، مدارک پزشکی و نتیجه آزمایش‌های خود را به همراه داشته باشید. همچنین گن یا سوتین طبی که سایز آن را پزشک پیش از جراحی مشخص کرده، حتما با خود ببرید.

آیا جراحی راه‌حل روش قابل اطمینانی برای بهبود ظاهر سینه است؟

اگر به‌دنبال راه‌‌حل‌های موقتی، برای بهبود شکل و فرم سینه خود باشید، استفاده از سوتین‌های جک‌دار و پروتزهای خارجی سینه، گزینه‌های مناسبی هستند. استفاده از این پروتزها زیر لباس، جلوه زیبایی دارد. اما قطعاً گزینه مناسبی برای استفاده در استخر و محیط‌های شخصی نخواهد بود. پس بهتر است به‌دنبال راه‌حل‌هایی باشید که ماندگاری بیشتری دارد و ظاهری طبیعی به سینه‌ها می‌دهد. جراحی پروتز سینه یا کاشت سینه، یکی از اقدامات ماندگاری است که در مدت زمان طولانی، زیبایی و جلوه فوق‌العاده‌ای برای سینه شما ایجاد می‌کند. پس بهتر است، برای بهبود ظاهر سینه‌ها، از عمل پروتز سینه استفاده کنید و بر حسب نیازتان، از کاشت سینه با سایز معمولی، عمل بزرگ کردن سینه و یا ایجاد تقارن برای سینه‌ها استفاده کنید.

 
 
گفتگوي آنلاين در واتساپ
ارسال پيام