لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن مناطق خاصی از بدن را شکل دهی می کند که به وسیله برداشتن چربی از این مناطق انجام می شود. این عمل به منظور برداشتن چربی اضافی در ران ها، باسن، شکم و پهلوها، بازوها، پشت و کمر، داخل زانو، قفسه سینه، ساق و مچ پا و حتی ناحیه گونه و چانه و گردن استفاده می شود. این عمل را می توان به تنهایی و یا همراه سایر اعمال جراحی مثل جراحی شکم (Tummy tuck)، جراحی پستان و یا لیفت صورت انجام داد.

روشهای مختلف لیپوساکشن

در طول سالها تکنیک های مختلفی برای تسهیل در انجام لیپوساکشن و کاهش عوارض و بهتر کردن نتایج آن ایجاد شده است که در اینجا بطور خلاصه مهمترین آنها را باهم مرور می کنیم و در مطالب آینده کاملتر به هر یک از آنها برخواهیم گشت و نقاط ضعف و قوت هر یک را بررسی خواهیم کرد:
۱-لیپوساکشن با کمک محلول (تامی سنت) : که واژه ای کلی است و در اکثر تکنیک های لیپوساکشن جزئی اساسی از عمل است . در این روش از یک محلول حاوی یک داروی حسی موضعی مانند لیدوکائین و داروهای دیگر در سرم نمکی استفاده می شود که قبل از جراحی در نواحی مورد ساکشن تزریق می شود و موجب انقباض رگ ها در ناحیه می شود تا از خونریزی ناشی از ساکشن کاسته شود. ازطرفی این محلول می تواند بی حسی لازم و کافی را برای انجام عمل بدون بیهوشی عمومی را فراهم کند و در موارد انجام لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی باعث کاهش میزان خونریزی و درد پس از عمل می شود.
۲- لیپوساکشن با کمک ساکشن(suction assisted ): قدیمی ترین و معمول ترین روش انجام لیپوساکشن است که در آن با کمک دستگاه مکنده یا ساکشن چربی از ناحیه خالی می شود.
۳-لیپوساکشن با کمک نیرو (power assisted): یک لیپوساکشن معمول با ساکشن است که در آن دستگاهی برای افزایش حرکات لوله یا کانولای ساکشن کننده به آن متصل می شود که باعث سریعتر شدن و تسهیل برداشت چربی می شود. لیپوماتیک که امروزه محبوبیت زیادی یافته است را می توان در این دسته قرار داد.
۴- لیپوساکشن با کمک اولترا سوند(ultrasound-assisted): در این روش انرژی ماورای صوت از طریق یک دسته مخصوص به بافت مورد ساکشن منتقل می شود که به جدا شدن و ذوب شدن چربی ها کمک می کند و برداشت مقادیر بالای چربی را از یک ناحیه تسهیل می نماید. این تکنیک بخصوص در نواحی وسیع، چربی های سفت تر و متراکم تر و بیماران مرد کاربرد دارد. VASER: دستگاهی بر اساس اولتراسوند است که از کانولا(لوله) خاصی در آن استفاده میشود که شیارهای زیادی در آن طراحی شده است که باعث می شود که انرژی ماورا صوت بطور همگون در ناحیه مورد نظر پخش شود و این موضوع باعث راحتی در جداکردن چربی از بافتهای اطراف و برداشت آن می شود.
۵-لیپوساکشن با کمک لیزر(Laser assisted): مانند دستگاه های Smartlipoو Slimlipo تقریبا” تکنولوژی جدیدتری است .تئوری استفاده از این روش این است که لیزر مانند اولترا سوند عمل می کند تا سلول های چربی را جدا و ذوب نماید و برداشت چربی را موثرتر و با آسیب کمتری انجام می دهد.
SAFELipo-6 یا همان لیپوساکشن بی خطر که بسیار استفاده می شود ، روشی است که از ۳ مرحله جداسازی، آسپیراسیون یا بیرون کشیدن چربی و یکنواخت سازی چربی تشکیل شده است و جزو لیپوساکشن های با کمک نیرو قرار می گیرد.

 

لیپوساکشن مردان

گاهی اوقات حتی با شدید ترین رژیم های غذایی و ورزش، شخص به اندام ایده آل خود نمی رسد. بهترین نتیجه در چربی کشی مردان در افرادی حاصل می شود که پوست سفت و وزن نزدیک به ایده آل دارند و فقط در بعضی مناطق بدن انباشتگی چربی دارند. چربی کشی مردان فرایندی است که چربی های انباشته شده در این مناطق را خارج می کند. این روش برای درمان چاقی کل بدن توصیه نمی شود .

تکنیک عمل لیپوساکشن مردان

چربی کشی تقریباً در تمامی نواحی بدن قابل انجام است. در طی این جراحی چند سوراخ کوچک در حدود ۱ الی ۲ میلی متر در ناحیه تحت درمان ایجاد شده و مایع مخصوص ساکشن در محل تجمع چربیها تزریق می گردد. سپس براساس قطر چربی، حالت پوست و منطقه تحت درمان توسط کانولاهای مخصوص، چربی ناحیه به قطعات کوچک شکسته و خارج می شود . انجام لیپوساکشن بطور همزمان در چند منطقه از بدن امکان پذیر است. در ارتباط با این تکنیک باید آگاهی داشت که شکستن چربی در تکنیکهای مختلف متفاوت است. ولی تخلیه آن در همه آنها به یک روش انجام می پذیرد. شایعترین تکنیکهای مورد استفاده شامل : Lipolaser , UAL , PAL , SAL و لیپوماتیک می باشد .

مدت عمل لیپوساکشن

مدت زمان این عمل برمبنای حجم چربی، منطقه مورد درمان و تکنیک مورد استفاده متفاوت است. ولی بطور کلی از یک ساعت تا چندین ساعت متغیر است .

بیهوشی عمل لیپوساکشن

تحت بیهوشی عمومی و یا تحت بی حسی موضعی و خواب آلودگی سطحی قابل انجام است .

وضعیت بستری عمل لیپوساکشن

نیازی به بستری نیست و پس از هوشیاری کامل قابل ترخیص می باشید .

بهبودی عمل لیپوساکشن

روز بعد از عمل می توانید استحمام کنید. براساس وسعت و تعداد مناطق تحت ساکشن می توانید از چند روز تا یک هفته به کار خود بازگردید. حداقل ۲ تا ۳ هفته از فعالیتهای شدید ورزشی خودداری کنید . بین ۳ الی ۴ هفته گن مخصوص بپوشید تا به سرعت بهبودی و نتیجه نهایی کمک کند . نتایج شگفت انگیز را بین ۱ الی ۳ ماه بعد از عمل جراحی خواهید دید.

 
 
گفتگوي آنلاين در واتساپ
ارسال پيام